Eliel Gottlieb Saarinen

Tartu Pauluse kiriku projekteeris Soome-Ameerika arhitekt Eliel Saarinen. Saarinen on üks Soome tähtsamaid ning tunnustatumaid 20. sajandi alguse arhitekte ning oluliste rahvuslike ehitiste nagu Soome Rahvusmuuseum Helsingis ja Helsingi raudteejaam projekteerija. Saarineni ateljeekodu Hviträsk Kirkkonummil (1902) on üks peamisi turismisihtkohti Soomes. Eestis on Saarise projekteeritud lisaks Tartu Pauluse kirikule veel Lutheri vabriku töölissöökla-rahvamaja Tallinnas Vana-Lõuna tänaval (1905) ning endine Krediidipanga peahoone Tallinnas Pärnu mnt. 10, praegu Kultuuriministeerium (1912).

Tartu Pauluse kirik on Eliel Saarineni ainuke kirik Soome-perioodist, enne Ameerikasse kolimist. Ehkki ta küll projekteeris mitmeid, kuid valmis ehitati vaid Pauluse oma. 

Tartu Pauluse kirik on Eliel Saarineni loomingus vägagi erandlik teos, sest seal põimuvad haruldasel ja omapärasel viisil arhitekti loomingus laialdaselt esinevad jooned. Tartu Pauluse kiriku arhitektuuris peegeldub selja pööramine historitsismile ja ajaloolise sakraalarhitektuuri jäljendamisele. Eliel Saarinenil on õnnestunud Tartu Pauluse kirikus sünteesitud nii rahvusromantiliselt geomeetrilisemale kujundusele suunduv sisemik kui ka juba klassitseeruma ja monumentaalseid mahte omandama hakkav välimik. Juugendlik Tartu Pauluse kirik on Eesti esimene uuestiililine kirik. Seetõttu on kirik Läänemere-piirkonnas unikaalne arhitektuurimälestis. Pauluse kirik on oma juugendstiili tõttu Eestis ainulaadne, seetõttu suudab see hoone turistide huvi köita. Ka Eliel Saarinen ise peab Pauluse kirikut oluliseks tööks, sest Pauluse kiriku pilt on eksponeeritud Saarineni muuseum-ateljees tema tähtsamate tööde hulgas.

Eliel Saarinen on jooniste järgi on ehitatud mitmeid kirikuid:

  • Tartu Pauluse projekteeritud 1913, valmis 1917, 1919
  • Tabernacle Church of Christ, Columbus, Indiana 1939-42
  • Christ Church, Cincinnati, Ohio 1948
  • Lutheran Christ Church, Minneapolis, Missouri 1948-49
  • Stephens College Chapel, Columbia, Missouri 1949-50
Projekti tasemele on jäänud:
  • Rootsi metodistikoguduse kirik, Helsingi 1904
  • Krematoorium, Helsingi 1910, 1915 (kaks eraldi projekti)
  • Huopalahti koguduse kirik, Helsingi vald 1918
  • Christian Science church, Minneapolis, Minnesota 1925-26